Backlink

İnternet üzerinden dünyaya açılmanın pek çok yolu olsa da bu yolların tamamı aslında tek bir noktada birleşmektedir ki bu noktanın adı arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru dendiğinde de akıllara gelen en önemli isim kuşkusuz Google’dır.  Google aralıklı olarak, gerek bu işle uğraşan kuruluşlara gerekse de web sitesi sahiplerine yönelik olarak bir takım kriterler paylaşmaktadır. Bu kriterler genel olarak web sitelerinin daha iyi konuma gelebilmeleri için yapmaları gereken ve izlemeleri gereken adımları kapsamaktadır. Google’ın en son açıklamış olduğu üç kriter;

  1. Web sitenize almış olduğunuz link sayısı ve kalitesi (backlink)
  2. İçeriklerinizin kalitesi ve özgünlüğü
  3. Web sitenizin RankBrain algoritmasına uyumlu olup olmaması ( arama butonunda kullanıcıların olası sorularına en uygun cevabı verebilme uyumluluğu )

Şeklinde sıralanırken, burada bizim üzerinde duracağımız asıl konu birinci kriter yani backlink kavramıdır. Backlink nedir ve neden bu kadar önemlidir?

 

backlink

Backlink nedir?

Backlink kelime anlamı itibari ile geri link anlamını ifade etse de özellikle bilmeyenler için bir anlam ifade etmeyecektir. Backlink nedir sorusunu soran bir kişinin zaten backlink hakkında bilgisi olmadığını düşünerek yol alacak ve bu kavramı derinlemesine inceleyeceğiz.

Backlink, bir web sitesinin bir başka web sitesine belirli bir anahtar kelime bazında ya da site bazında link vermesi anlamına gelmektedir. Mesela A sitesi B sitesine link verdi ve A sitesine giren bir kullanıcı içerikleri okurken B sitesinin linki ile karşılaştı, linke tıklayıp B sitesine gitti. Bu olaylar bütünü backlink kavramını ifade etmektedir. Peki, A sitesinin B sitesine link vermesi Google’ın incelemesinden nasıl geçiyor? Takdir edersiniz ki Google bir mühendislik harikasıdır ve onu yanıltmak söz konusu dahi edilemez. A sitesinin almış olduğu backlink ile Google’ın örümcekleri harekete geçiyor ve A sitesini incelemeye geliyor. İnceleme ve değerlendirme sonucunda bir karar çıkıyor ve A sitesinin itibarı yükseliyor sonuç olarak daha üst sıralara çıkma arzusu olumlu sonuçlanıyor. Tabi B sitesinin kalitesi, içeriklerinin özgünlüğü ve RankBrain uyumluluğu da değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Özetle backlink nedir sorusuna verilebilecek en doğru cevap ‘kaliteli bir partnerdir’ olmalıdır.

Backlink neden bu kadar önemlidir?

Backlink nedir sorusu anlamlanmaya başladığında aslında bu sorunun cevabı otomatik olarak cevaplansa da altını çizmekte fayda var düşüncesindeyiz. Backlink önemlidir çünkü aslında tüm gayemiz arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektir ve backlink bize bunu sunmaktadır.

Backlink nedir sorusuna alınan cevap, başarılı bir çalışmanın yalnızca ilk basamağıdır. Kalan basamaklar özverili çalışmanın eseridir.