Backlink

İnternet üzerinden dünyaya açılmanın pek çok yolu olsa da bu yolların tamamı aslında tek bir noktada birleşmektedir ki bu noktanın adı arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru dendiğinde de akıllara gelen en önemli isim kuşkusuz Google’dır.  Google aralıklı olarak, gerek bu işle uğraşan kuruluşlara gerekse de web sitesi sahiplerine yönelik olarak bir takım kriterler paylaşmaktadır. Bu kriterler genel olarak web sitelerinin daha iyi konuma gelebilmeleri için yapmaları gereken ve izlemeleri gereken adımları kapsamaktadır. Google’ın en son açıklamış olduğu üç kriter;

 

1: Web sitenize almış olduğunuz link sayısı ve kalitesi (backlink) 
2: İçeriklerinizin kalitesi ve özgünlüğü
3: Web sitenizin RankBrain algoritmasına uyumlu olup olmaması ( arama butonunda kullanıcıların olası sorularına en uygun cevabı verebilme uyumluluğu )

Şeklinde sıralanırken, burada bizim üzerinde duracağımız asıl konu birinci kriter yani backlink kavramıdır. Backlink nedir ve neden bu kadar önemlidir?

 

backlink

Backlink nedir?

Backlink kelime anlamı itibari ile geri link anlamını ifade etse de özellikle bilmeyenler için bir anlam ifade etmeyecektir. Backlink nedir sorusunu soran bir kişinin zaten backlink hakkında bilgisi olmadığını düşünerek yol alacak ve bu kavramı derinlemesine inceleyeceğiz.

Backlink, bir web sitesinin bir başka web sitesine belirli bir anahtar kelime bazında ya da site bazında link vermesi anlamına gelmektedir. Mesela A sitesi B sitesine link verdi ve A sitesine giren bir kullanıcı içerikleri okurken B sitesinin linki ile karşılaştı, linke tıklayıp B sitesine gitti. Bu olaylar bütünü backlink kavramını ifade etmektedir. Peki, A sitesinin B sitesine link vermesi Google’ın incelemesinden nasıl geçiyor? Takdir edersiniz ki Google bir mühendislik harikasıdır ve onu yanıltmak söz konusu dahi edilemez. A sitesinin almış olduğu backlink ile Google’ın örümcekleri harekete geçiyor ve A sitesini incelemeye geliyor. İnceleme ve değerlendirme sonucunda bir karar çıkıyor ve A sitesinin itibarı yükseliyor sonuç olarak daha üst sıralara çıkma arzusu olumlu sonuçlanıyor. Tabi B sitesinin kalitesi, içeriklerinin özgünlüğü ve RankBrain uyumluluğu da değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Özetle backlink nedir sorusuna verilebilecek en doğru cevap ‘kaliteli bir partnerdir’ olmalıdır.

Backlink neden bu kadar önemlidir?

Backlink nedir sorusu anlamlanmaya başladığında aslında bu sorunun cevabı otomatik olarak cevaplansa da altını çizmekte fayda var düşüncesindeyiz. Backlink önemlidir çünkü aslında tüm gayemiz arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektir ve backlink bize bunu sunmaktadır.

Backlink nedir sorusuna alınan cevap, başarılı bir çalışmanın yalnızca ilk basamağıdır. Kalan basamaklar özverili çalışmanın eseridir.

 

backlink nedir

Bir web sitesi sahibi olmak satışa ve dünyaya açılan kapımız olsa da başlı başına web sitesi kendi başına yeterli olmamaktadır. Evet, hizmet verdiğiniz sektörde sadece sizin web siteniz varsa işte o zaman başka materyallerle uğraşmak zorunda kalmazsınız çünkü zaten tek başınıza lidersinizdir. Bu bahsettiğimiz olay neredeyse mümkün değildir. Bir iş koluna ait onlarca hatta yüzlerce web sitesi bulunmaktadır. Seçeneklerin çok olması ise ister istemez, farkımızı ortaya koyma ihtiyacını doğurmaktadır. Yüzlerce web sitesi arasından ilgi çekici ve fark yaratıcı olmak da Google’ın istediklerini doğru bir şekilde yerine getirmekten geçmektedir. Google kendi bünyesine ve kullanıcılarına en faydalı olabilecek web sitelerini sever mantığını unutmadan, ona istediği her şeyi seo kulları içerisinde sağlamalıyız. Detayların bir araya getirdiği kurallar bütününden bir tanesini de backlink kavramı oluşturmaktadır.

 

backlink nedir

 

Backlink, oldukça basit bir kavram olarak karşımıza çıksa da yapı itibari ile pek çok detayı ve kuralı bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple faydalı backlink çalışmasının, derinlemesine yapılan araştırmalar sonucunda elde edilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Backlink kavramını özetleyen en anlamlı kelime ‘referans’ olacakken, karar verici merciinin Google olması bu kelimeyi ‘kaliteli referans’ olarak değiştirmektedir. Ne mi anlatmak istiyoruz? Örneğin, iş arayışındasınız ve en sonunda düşlediğiniz o işi bulup başvurunuzu gerçekleştirdiniz. Cv’nizi gönderdiniz ve en altına size referans olacak olan kişileri sıraladınız. Sizin referanslarınız statü olarak düşük kişilerken, sizinle aynı anda aynı göreve talip olan kişinin referansları üst derece yöneticiler. Dolayısı ile sizin işe alınma şansınız, diğer kişiye oranla daha düşük gibi gözüküyor değil mi?  İşte backlink kavramı, tam da örnek verdiğimiz düzende işlemektedir.

Kaliteli ve Google’ın sevdiği siteler eğer bizim sitemize referans olursa bizim sitemiz Google’ın gözünde değerlenir. Çünkü Google’ın mantığı kaliteli ve iyi site başkasına referans olabilir, kaliteli ve iyi olmayan bir site başkasına referans olamazdır. Backlink alıyor olmak arama motorlarına sitemizi sevdirecek ve konumunu yükseltecekken özellikle çok fazla backlink vermenin de pek çok zararı vardır ki bunlardan biri sitenin itibarını azalması olarak maddelenebilir. Dolayısı ile backlink çalışmasından elde edilecek sonucun verimli olmalı hummalı bir çalışmanın sonucu olmaktadır.

 

kaliteli backlink
Seçeneklerin ve imkanların çok çeşitli olduğu günümüz şartlarında başarı elde etmenin tek yolu çalışmak ve daha çok çalışmaktır. Çalışmak, hayatımızdaki en küçük kavrama kadar indirgenmektedir. Oldukça kolay gibi dursa da backlink de bunlardan biridir ve araştırmak, üzerinde çalışmak şarttır. Unutulmamalıdır ki, çalışarak ünlenenlerin sayısı, doğuştan ünlü olanların sayısından çokça fazladır.