Broşür Tasarımı

Gerek ürün çeşitliliğinin gerek hizmet çeşitliliğinin oldukça fazla olması irili ufaklı tüm işletmeleri reklam kavramı ile karşı karşıya getirmektedir. Aslında reklam, satış yapabilmenin ana basamağını oluşturmaktadır desek yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Düşünün ki çiçeği burnunda bir işletme açtınız, ürün ya da hizmet satacaksınız. İlk birkaç ay eş-dost, akraba sayesinde iş yaptınız fakat bir noktadan sonra tıkanmaya başladınız. Bu noktaya kadar ne kadar reklamsız ilerlemiş olsanız da bu noktadan sonra reklam artık bir zaruret olarak karşınıza çıkacaktır. İster geleneksel reklam araçlarını kullanın isterseniz de çağımızın gelişen imkanlarını kullanın reklamın işinize faydasını ve katkısını eminiz ki göreceksiniz. Çok çeşitli olan reklam araçlarından bir tanesi de broşürdür. Fakat tek başına broşür yeterli bir unsur değildir. Beklenen sonucun elde edilebilmesi için etkili bir broşür tasarımı yapılmalı ve hedef kitle iyi belirlenmelidir.

Broşür daha çok tanıtım amaçlı kullanılsa da temel yapısı itibari ile bir reklam aracı olarak sınıflandırılmaktadır. Amacına uygun broşür tasarımı ile firma ve ürünleri hakkında bilgiler potansiyel müşterilere sıkıntıya meyil vermeden aktarılır. Broşür tasarımı konusundaki en önemli detay kuşkusuz grafiklerin tasarımı, görsel öğelerin tutarlılığı, uyumu ve zenginliğidir.

Tanıtıcı reklam aracımız olan broşürler kendi içerisinde avantaj ve dezavantajı bünyesinde barındırmaktadır. Broşürler, bizim belirlediğimiz hedef kitleye hitap edeceğinden dolayı vermek istediğimiz mesajı daha kolay verebilir ve dönüşümü daha kolay sağlayabiliriz. Bu bir avantaj olarak karşımıza çıkarken, kalıcılığının olmaması ve daha hiç okunmamışken bile elden çıkarılma ihtimalinin fazla olması en büyük dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Eksileri artıya dönüştürmek ise broşür tasarımının başarısı ile mümkün kılınabilmektedir.

 

broşür tasarımı

 

Broşür tasarımı için önem arz eden noktalar;

  • Hedef kitlenin seçimi verilecek olan mesajı ve broşür tasarımını doğrudan etkileyen birincil unsurlardır.
  • Verilecek olan mesaj iyi belirlenmelidir. Örneğin; rekabete dayalı bir mesaj mı yoksa ürün satışını arttırmaya yönelik bir mesaj mı kullanılmak isteniyor.
  • Firmanın logosu, vizyonu ve misyonu doğru yansıtılmalıdır.
  • Broşür tasarımı, doğrulanabilir gerçekliliklerden ibaret olmalıdır. Abartılı ve gerçek olmayan sunum ve tanıtımlardan uzak durulmalıdır.
  • Adres, telefon ya da faks numarası gibi iletişim bilgileri güncel ve gerçeği yansıtıyor olmalıdır.

Sıralamış olduğumuz bu maddeler birkaç önemli detay olarak karşımıza çıksa da asıl önem arz eden nokta bu işi yapan kişinin içselliğidir.

Bülbülden kartal yaratmanın imkansızlığını biliyor, tırtılı kelebeğe dönüştürmek için tasarımlarımıza can veriyoruz.