Dijital Baskı

Bugün elde etmek istediğimiz sonuçları elde etmenin pek çok yolu mevcut olunca yeni kavram ve olgularla tanışmamız kaçınılmaz olmaktadır. Günümüzden 20 yıl öncesine bir gidelim. O günlerde ne şimdiki imkanlar vardı ne de bu denli teknolojik seçenekler mevcuttu. Şimdilerde her gün yeni bir kavramla tanışıyorve  yeni olan kavramları hayatımıza entegre etmeye çalışıyor. Alışmak çok da zor olmuyor değil mi? Belki de alışmaktan ve uyum sağlamaktan başka seçeneğimiz de yoktur. Son yıllarda özellikle dijital kelimesi ile başlayan pek çok kavram hayatımıza girdi. Bu kavramlardan biri de dijital baskı oldu. Dijital baskı; adından da anlaşılacağı üzere baskı işleminin bilgisayar desteği ile yapılmasını ifade eder. Tanımlaması oldukça kolay yapılsa da tamamen dijital bir sonuç değildir. Dijital baskı daha çok reklamcılık ve teknolojinin  ortak bir paydada toplanması sonucunda olgunlaşmıştır.

Dijital baskı daha çok reklam faaliyetlerinde ve tanıtım çalışmalarında kullanılan bir yöntemdir. Yolda yürürken dahi pek çok kez bu hizmetle farkında olmadan karşılaşmaktayız. Örneğin; yol tabelaları, reklama afişleri, bina ve araç giydirmeleri vb. Dijital baskı çalışmaları bu denli sık karşılaşmamız,  bu hizmetin bir iş kolu olarak karşımıza çıkmasını da kolaylaştırmıştır. Bugün pek çok kişi dijital baskı firmasını açmış, çeşitli boya ve makinelere yatırımlar yapmışlardır.

Dijital baskı, soğuk ve sıcak hava koşullarına uyum sağladığından dolayı çok tercih edilen bir hizmettir. Çok tercih edilmesin en önemli öğesi soğuya ve sıcağa dayanıklı olması iken, bu tek başına yeterli gelmemektedir. Çünkü dijital baskı, profesyonel ellerde hem bir sanat eseri hem de deniz derya bir hizmettir. O kadar çok kullanım alanı ve çeşidi vardır ki her alanı adeta bir uzmanlaşma konusudur. Örneğin; camların üzerini marka ve resimlerle donatılarak yapılan tanıtıcı dijital baskı türüne one-wayvision üzeri baskı denilmektedir. Bu türün özelliği; dışarıdan bakıldığında reklam ve tanıtıcı unsurlar görünürken içeriden dışarıya bakıldığında dışarısı net olarak görünebilmektedir.

Dediğimiz gibi dijital baskı deniz derya bir konu ve her koşula uygun seçenekleri ile bizleri karşılamaktadır. Her şeyden önce dijital baskı sadece bir iş kolu değil aynı zamanda işini seven insanlar için bir sanat icraatıdır.