Dijital Pazarlama

dijital-pazarlama1

Gelişen teknoloji ile çağımızda pazarlama artık ikiye
ayrılmış durumdadır. Standart pazarlama ve Dijital
pazarlama  olarak iki ana katagoride bölünen pazarlama
sistemleri her geçen gün farklı boyutlar almaktadır.

Dijital pazarlama ve Standart pazarlama arasında avantaj ve 

dez avantajlar nelerdir? Hangi pazarlama sistemleri ne şekilde 
Etki eder aşağıda açıklamaya çalışacağım.

 

 

Peki Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama terimini, basit ve net bir tanımla anlatabiliriz: Model olarak dijital kanallari kullanan etkili bir pazarlama yöntemi oldugunu sözleyebiliriz. Dijital pazarlamanin önde gelen araçları; tabiki internet basta olmaktadir, Arama motorları basta olmak kaydı ile facebook, twitter, instagram, google plus, linkedin gibi sosyal medya platformlarinin yani sira popüler siteler ve mobil platformlar sektörde etkili araçlardir.

Standart pazarlama prensipleri günümüzde uygulanmaya devam etmekte ve geçerliligini korumaktadir. Ama artik bir yandan da, standart pazarlamanin ötesine geçen interaktif pazarlama sistemleri gitgide boy göstererek hizla yükelip markalarin nerede ise tamaminin ciddi bütçelerle bu taraa yöneldigini görmekteyiz. Yani günümüz yeni pazarlama trendi olan dijital pazarlama günüdür demeden edemiyecegim.

Türkiye’nin toplam 2015 kayitlarina göre nüfusunun %47’si aktif olarak internet kullanicisi bu kulanicilarin nerede ise tamaminin bir sosyal medya hesabi bulunmaktadir. Tabiki bunun yani sira Eticaret ve hizmet veren sitelerde güncel olarak tüketiciler tarafindan kullanilmaktadir. Internet’te kaybolmayaip bilinirligini ve bulunabilirligini artiran marka ve sirket sahibileri ise, dijital pazarlama seçeneklerini kullanarak ürünlerinin satis oranlarini %100 ila %500 hatta %1000 oranlarinda artirmaktadirlar. Tabiki olayain ciddiyetini anlayan markalar dijital pazarlamaya ciddi bütçeler ayirmaktadirlar.

Günümüzde dijital pazarlama sistemleri için bütçe ayirmayan büyük ve orta ölçekteki firmalarin, markalasma ve satis konusunda pazardaki pastadan pay almakta rakiplerinden geriye düsecekleri bir gerçektir. Dijital pazarlama ile yüzlerce dijital aglarda markanizi öne çikarip, markanizi tanittiginiz gibi ürün veya hizmet satis potansiyelinizi yüksek oranlarda artirabilirsiniz, müsteriyle olan baglarinizi mail ve telefonlarina bayram gibi ve özel günler gibi kutlama mesajlari ile saglamlastirabilirsiniz.

 

dijital pazarlama sistemiStandart Pazarlama Teknikleri Nelerdir.

Burada aslinda standart pazarlama kavramini degilde dijital pazarlama kavramini anlamaniz için standart pazarlamaya deginmek istedim, dijital pazarlamanin disinda kalan standart pazarlama araçlarinin neler oldugunu bilmemiz bizim için iyi olacaktir.
Örnek vermek gerekirse bunlarin yani standart pazarlamainin basinda gazeteler, dergiler, televizyon, radyo,  ve billboardlar gibi geleneksel pazarlama kanallari bulunmaktadir. Standart pazarlama araçlari çok uzun bir dönemce pazarlamada etkili ve basarili araçlar olmus, ancak internet çaginda etkisini ve dönüsüm oranini büyük ölçüde kaybetmis yerini dijital pazarlama araçlarina birakmistir.

Dijital pazarlamayi Standart pazarlama kanallarindan ayiran en önemli etken,  dijital pazarlamanin gerçek zamanli geri dönüs imkanina sahip olmasi ve standart reklam araçlari gibi yalnizca tek tarafli iletisime degilde ikili iletisim kurma olayinin anlik olmasidir. Pazarlamda karsilikli iletisim kurulmasi her seyin önüne geçmekte oldugu için tv, radyo, gazete gibi reklam araçlarinda hiçbir reklam hakkinda kimsyei arayip bilgi alamadigimiz gibi dijital pazarlamada bir ürün alacagimiz sitede ürünü incelerken sanal asistanlarin bizimle iletisim kurdugunu görmekteyiz.

Bütçe konusunda daha uyugun rakamlarla yaptigimiz dijital reklam çalismalarimizdan aninda geri dönüs basladigi gibi “Reklam Bütçemizi”  hemen geri kazanmis omaninda farkli bir avnatji bulunmakitadir. Dijital pazarlama gelecegin en güzel en dönüsümlü reklam trendi olarak kendini ispatlamistir.