Dış Mekan Tasarımı

Dış mekan tasarımı hakkında kalemimizi sivriltmeden önce konunun özüne değinmek niyetindeyiz. Konunun özü elbette mekandır. Mekanın çeşitli tanımlarını yapmak mümkün olsa da genel itibari ile insanı belirli çevrelerinden ayırabilen ve bunun içerisinde eylemlerini devam ettirmesini sağlayan uzay boşluğu olarak belirtilir, bu uzay boşluğu aynı zamanda gözlemciler tarafından da algılanabilir niteliktedir. Özetle mekan kavramı tüm duyuların etkisi altında oluşan bir olgudur.

 

dış mekan tasarımı

Gözlemleyici kişinin, yani misafirimizin, mekanı tanımlayabilmesi için, tanımlanmasını istediğimiz mekanı algılayabiliyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde gerek iç mekan tasarımı gerekse de dış mekan tasarımı amacına ulaşamamış bir tasarımın ötesine geçemeyecektir. Gözlemci kişinin mekanı algılayabilmesi için ilgi uyandırıcı faktörlerin kullanılması bir seçenek oluştururken bu seçeneği özellikle dış mekan tasarımlarına uygulamak daha zor olmaktadır. Daha zor olmasına zordur fakat kullanılacak alanın fazla olması, özellikle tasarım aşamasında mimari desteğin alınması gibi faktörler dış mekanda göz kamaştırmanın yollarından birkaçıdır.

Özellikle son dönemde; düğün/nişan dış mekan çekimleri, açık hava davetleri, kokteyller, baby shower partileri gibi organizasyonların popülerliğinin artmasına paralel olarak dış mekan tasarımı da popülaritesini arttırmıştır. Tüm bu organizasyonların yanı sıra ev ve iş yerleri için her geçen gün tasarım harikaları artmaktadır. Oturduğumuz sitede bile peysaj hizmeti altında aidat ödemiyor muyuz? Ödüyoruz çünkü aslan yattığı yerden belli olur ve ilk izlenim her zaman kapının dışında başlar. Hele ki söz konusu, ufakda olsa bir dış mekana sahip olan bir iş yeri ise; işte o zaman daha detaylı çalışmalar ve en güzel mimari tasarımlar hakkında bilgi edinmeye başlarız. Çünkü her zaman misafirlerimize daha güzel ve şık gözükmek isteriz. Şıklık, sadece kişisel görünümümüzle ya da çalışanlarımızın kişisel görümleri ile oluşmaz. Kapının dışı ve içi şık görünmemiz için kriterlerdir ki daha önce de belirttiğimiz gibi ilk izlenimi olumlu oluşturabilmek adına en önemli unsur kapının bir adım ötesidir. Bunu sağlamanın yolu da kesinlikle dışmekan tasarımı hakkında biraz araştırma yapmak ya da profesyonel bir destek almaktır.

Unutulmamalıdır ki, biçim her zaman işlevi izler...