Doğal Reklam

Araştırmalarımızın sonucunda 2015 Yılında en etkili reklam trendi doğal reklamlar olarak belirlendi , marka bilinirliğini artırmak ve hedef kitleyi etkilemenin en popüler yolu doğal reklam yanı reklam gibi değilde haber şeklinde yapılan reklamlar artık günümüzde en çok etkileşim kurulan reklamlar olmaktadır.

2015 Yılı doğal reklamlar ağırlıklı olarak daha fazla kişi tarafından etkileşim bulduğu ve bu etkileşimin 2016 yılında daha da artacağı kesinleşmiş durumdadır. Doğal reklam modeli dijital reklamcılığın en yeni bir formülü olarak en çok rağbet gören bir reklam modeli olmuştur . Şirketler sadece ülkemizde değil tüm dünyada pazarlama bütçelerinden doğal reklam çalışmlarına ayırlan büteçelerini kat kat arttırmaya devam etmektedir.

 

doğal reklam
Peki bu doğal reklamlar nelerdir?

Haber ve blog sitelerinde yayınlanan binlerce yeni içerik, Google +1,  Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya sağlayıcılarında yayıncılar tarafından paylaşılarak hedef kitle ile etkileşim kurulması sağlanmaktadır. Tabiki bu kadar içerik çokluğu arasında kaybolmamak için doğru kitle ile etkileşim kurmakda önemlidir. İşte tam burda işini iyi yapan sosyal medya uzmanlarının önemi aranmaktadır. Yanıltıcı başlıklar ve görsellerle her kitleyi konumuza çekmek önemli değildir; önemli olan gerçek hedef kitleyi çekmektir.

Yaratıcı Fikirler Gerekir

Doğal reklamdan aracılığı ile kazandığınız bütçeyi iyi değerlendirip, doğal reklama harcadığınız bütçe üzerinde artışlar yapmaya yönelebilirsiniz. Neden mi?  Dijital reklamın ucu bucağı yoktur, iyi bir ajansla çalışıyorsanız ajansınız sizi doğru şekilde yönlendiriyorsa yaptığınız reklam harcamalarının kat kat fazlasını kazanacaksınızdır.  Tabii ki ajansların veya reklam yöneticilerinin bu aşamada biraz daha yaratıcı işler çıkarması şarttır.  Yaratıcı fikirleri, doğru başlık, doğru metin, ve doğru görseller gibi eklentilerle doğru bir pr çalışması ile yaymak, önem taşımaktadır.

Daha önce PR çalışması nedir? Başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi en etkili reklamlardan biri haber olmaktır. Markanızın bilinirliğini arttırmanın en önemli yollarından biri doğru pr çalışması oluşturmaktır. Yaratıcı başlık ve yaratıcı görsel bir içerik etkileşim konusunda %100 etki yaratır. Analizlerimiz doğrultusunda eksik fazla olabilir ama kullanıcıların  %80′i içeriğin kendisinden çok başlığına bakarak etkileşim kuruyor. Bu sonuç bile tek başına, etkili bir kampanya için yaratıcı fikirlerin önemini oldukça doğruluyor.

 

yaratıcı fikirler

 

Mobile Artan Talep

İnternete dolaşma aracı olarak mobil cihaz kullanımı gün geçtikçe hızla artmaya başladığı gibi her geçen yıl hızla artmaya devam etmektedir. Normal bilgisayar artık çoğunlukla iş amaçlı olarak kullanılmaktadır. Örneğin tasarım yapmak, metin hazırlamak, teklif hazırlamak gibi işler için artık pc kullanılmaktadır. İnternette sörf yapmak için artık mobil cihazlar daha fazla kullanılmaktadır.  Aynı zamanda tv izleme oranıyla bile karşılaştırılma yapılsa mobil cihazlar orda bile ağırlığını göstermektedir.

2013 ve 2014 Yılları ile kıyasladığımızda 2015 yılında online tüketicilerin büyük oranda mobil cihazlar aracılığı ile işlem yaptığı gözükmektedir. Bu büyüme site sahipleri tarafından da Google analytics gibi araçları inceleyerek trafiklerin %75 gibi yüksek bir oranı mobil cihazlardan geldiğini tespit etmiştir. Bu nedenle tüketicinin %75 gibi büyük bir kısmına ulaşmak için mobil odaklı kampanyalar yürütülmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu trendin farkında olan markalar, mobil uygulamalara bile yönelmeye başladılar. Örnek vermek gerekirse, getir ve letgo gibi mobil uygulamalarını birçoğumuz biliyoruzdur. Bu nedenle reklamlarımızı doğru kitlelere ulaştırmak için mobilin önemini unutmayıp mobil odaklı kampanya fikirleri düşünelim.mobile artan önem

 

 Markaların yayıncı bakış açısı

Geleneksel olarak, yayıncılar hedef kitleye ulaşmak ve reklamcıları bu hedef kitleyle buluşturacak fırsatlar yaratıyor. Sosyal medyanın ve doğal reklam kanallarının bu kadar yaygınlaşmasından önce markalar, tüketiciye ulaşmak için bu yayıncılara ihtiyaç duyuyordu.
Ancak markalar, bakış açısını epey değiştirmiş gibi gözüküyor. Artık programa dayalı doğal reklam teknolojisi aracılığıyla içeriklerini yaymayı tercih ediyorlar.

Video Reklam Kampanyaları da Yükselişte

Artık teknoloji ilerledikçe reklam seçenekleri de çoğalmaktadır,  Doğal reklamlar içinde içerik reklamlarının yanı sıra video reklamlarının da artışını Youtube ve Facebook gibi sağlayıcıların bu yönde yatırımları göz önünde bulundurarak araştırmalarımız doğrultusunda video reklamlarında önemini anlamak pekte zor olmadı.

Büyük markalar tarafından video reklamları konusunda daha yenilikçi ve yaratıcı adımlar çoktan atılmaya başladı bile. Eskiye nazaran doğal reklam kampanyalarında video reklamlarına daha büyük bütçeler ayrılmaya başlandı. Youtube video reklamları artık %100 akıllara kazınan ve unutulmaz reklamlar olarak milyonlarca tıklanmaktadır.