Etkili Reklam Trendleri

Reklam kelimesinin anlamını birçoğumuz biliyoruz fakat tanımlamamız gerekirse, bu kavrama nasıl bir tanım yapmamız uygun olur dersiniz? Huzurlarınızda reklam kavramına yapılabilecek en güzel tanımlama… Bir ürün veya hizmeti geniş kitlelere tanıtabilmek, beğendirebilmek netice de ise ürün veya hizmetin daha çok istenmesini sağlayabilmek amacıyla yazı ve görsel öğelerle yapılan tanıtım çabalarının bütünüdür. Özellikle 2015 yılı itibariyle en çok duyduğumuz kavramlardan biri kuşkusuz etkili doğal reklam trendleri oldu. Etkili doğal reklam trendleri aslında reklamın reklam gibi değil de daha çok gizliden reklam yapılmasıdır yani reklamı haber gibi sunup tanıtmaktır.

Her bir dakikada Facebook’da yaklaşık 2.400.000 Twitter’da 250.000 içerik paylaşımı yapılmaktadır. Bu içeriklere ticari amaçla bakıldığında etkili doğal reklam trendleri, bilinçaltına gönderilen sinyallerle yerine getirildiği fark edilecektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğal reklamın püf noktası reklam yapar gibi yapmayıp, bu süreci doğal olarak yürütmektir. Sosyal mecralarda paylaşılan içerikler bir markanın ürünü ya da hizmeti olabilirken paylaşımlar sayesinde daha geniş kitlelerle etkileşim imkanı artmaktadır. Bu sayede markanın reklam faaliyetleri doğal yollarla yapılmış olmaktadır. Bu yöntem önemini gün geçtikçe arttırsa da geleneksel reklam yöntemleri asla terkedilemeyecektir.

Etkili doğal reklam trendleri, yaratıcı fikirlerle beslenmek zorundadır çünkü reklamın ilk amacı ilgi ve merak uyandırmaktır. İlgi ve merak uyandırmayan reklam amacına ulaşamamış reklam çalışmasından bir adım öne geçemeyecektir. Şu da bir gerçektir ki; merak uyandırmak amacıyla kaleme alınan başlık ve sloganlar reklamın başarısını %80 oranında etkilemektedir. Bu oran geleneksel ve doğal reklam çalışması ayrımı yapmadan gerçekliğini korusa da esasında etkili doğal reklam trendleri için daha önemli olduğunu vurgulamak isteriz. Daha önemlidir çünkü geleneksel reklamla karşı karşıya kalan kişiler bir reklamla karşı karşıya kaldığının farkındadır ve markaya karşı bir istek uyanması neredeyse an meselesidir. Ama doğal reklam çalışmalarında kişiler bir reklamla karşı karşıya kaldığının farkında değildir. Kullanıcıların merakını uyandırıp, içeriği incelemeye yöneltmek için yaratıcı başlıkların kullanılması şarttır.

Etkili doğal reklam trendlerinin verimli uygulanabilmesi için mobil desteği de bir başka önem arz eden konudur. Çünkü mobil kullanımı vazgeçemediğimiz birçok alışkanlıkların dahi önüne geçmeye başladı. Bilgisayar kullanımları gelişen mobil cihaz teknolojileri ile azalmaya bile başladı. Gün boyunca elden düşmeyen mobil cihazlar da göz önüne alınarak doğal reklam çalışmaları yürütülmeli ve hatta bu uğurda sosyal medya danışmanlarından destek bile alınmalıdır.

Yaratıcılık, bildiğimiz iki şeyi bilmediğimiz bir şekilde birbirine bağlamaktır. Etkili doğal reklam trendleri de yaratıcılıkla reklamcılığın birbirine bağlanmasından oluşmaktadır ve bu iki bağında temelinde sürekli yenilik vardır. Unutulmamalıdır ki, kalıcı reklam başarısı diye bir şey asla yoktur. Reklamın başarısı, sürekli yenilikten gelmektedir.