Mobil Uygulamalar

Mobil Uygulamaların Artışı

Mobil uygulamaların tarihsel süreci Android işletim sisteminin, akıllı telefonlar aracılığıyla, tüketiciye merhaba demesiyle başlamaktadır. Tüketicilerin akıllı telefon sahibi olmaları ve bu telefonlarda kullanılan işletim sisteminin tanıdığı olanakları doğru şekilde kullanma yeteneklerini geliştirmeleriyle, yeni bir dönemin hızlı gelişimi gerçekleşir. Peki mobil uygulamaların artışı neye göre ve nasıl gelişmiştir?

Mobil uygulamaların artışı hususunda değişimin başlıca tetikleyicisi Tüketici Teknolojisi’nin alışveriş süreçlerinin bir parçası haline gelmiş olmasıdır. Tüketiciler, mobil üzerinden akıllı telefonları kullanarak alışveriş için daha fazla kullanarak kurumlar arası rekabeti tetiklemişlerdir. Bu durum ise kurumların bu trendi farkedip rakiplerine ait tüketicilere mobil uygulamaların aracılığıyla ulaşma hedefini meydana getirmiştir. Mobil uygulamaların artışı bu hedefle beraber önü kapanmayacak bir yükseliş yolculuğuna başlar. 

 

mobil uygulamalar

 

Peki mobil uygulamaların artışı, başka hangi faktörlere göre şekillendi ve gelişim sürecinde izlenecek stratejik yollar belirlendi? Bu sorumuzun açıklanması için, mobil uygulamarın vatanı olarak görev yapan akıllı telefonlar üzerine bilgi vermek çok daha faydalı olacaktır.Akıllı telefonların en büyük etkisi, mobil kanallar üzerinden gerçekleşen satışta değil, tam tersine fiziksel ortamda, mağazacılıkta yarattığı pozitif katkıda ortaya çıkmaktadır. Bu katkının yapılan araştırmalar sonucu bize sağladığı veriler aşağıdaki maddeler de yazıldığı gibidir.

Akıllı telefon kullanan tüketici modeli, günümüz itibarıyla  Türkiye nüfusunun  %29’unu oluşturmaktadır. Bu oranın 2017 yılına kadar bu inanılmaz büyüme faktörüyle % 40 lara ulaşması beklenmektedir. Malumunuz 2016 yılında başlayacak 4,5 G uygulamasıda bu büyümede olumlu rol oynayacaktır.

Akıllı telefon sahibi tüketicilerin %27’si alışverişe destek amaçlı olarak telefonlarını kullanmaktadır. Mağaza türlerine göre akıllı telefon kullanımının farklılaştığını görüyoruz: Elektronik mağazalarında akıllı telefondan yardım alarak alışveriş yapma oranının %74’lere çıkarken, gıda perakendeciliğinde bu oranın %29’lara gerilediği açıkça görülüyor. Tüketiciler akıllı telefonlarını bir kere kullanmaya başladıklarında durmuyorlar – mağaza türüne bağlı olarak; tüketiciler, mağaza ziyaretlerinin %52 – 64’ünde akıllı telefonlarını kullanıyorlar .  

Mobil uygulamaların artışı ile 2012 yılında akıllı telefonlardan etkilenip yapılan mağaza alışverişlerinin toplam değeri 1,7 Milyar, 2015 yılında ise 34.7 Milyar TL’yi buluyor. 2017’ye geldiğimizde mobil uygulamaların artışında  Türkiye’de %80’in üzerinde bir büyüme gözlemleyebiliriz. Bu durum Türkiye’de akıllı telefon kaynaklı mobil uygulama ve mobil siteler üzerinden perakende satışlarının 90 milyar TL’ye gelebileceği ön görüsünün gerçekliğini ifade etmektedir.Türkiye’de mobil uygulamaların artışı, Amerika, İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığında kullanım açısından aynı seviyeye ulaşmasada, büyüme oranıyla bu ülkeleri geride bırakacaktır diyebiliriz. 

Paylaşmış olduğumuz bu resmi veriler ve araştırma sonuçlarına bağlı olarak konuyu özetlemek gerekirse, 

Mobil uygulamaların artışı = Akıllı telefonların ve akıllı telefonlar üzerinden yapılan satış artışı diyebiliriz.