Seo Nedir ?

Seo nedir? İnterneti sadece sosyal medya amaçlı kullananlardan değilsek eğer ‘internet’ kelimesi birçoğumuzda aynı çağrışımları yapar. Örneğin internet denildiğinde yeni dönem pazarlama, çağımızın bilgi deryası ya da sadece birkaç tuşla dünyanın diğer bir ucundan haberdar olabilme tanımlamaları gelir aklımıza. Aklımıza gelebilecek daha pek çok tanımlama internet ile bağdaşabilir. İnternetin hayatımızda bu denli yer alması ve bu denli ihtiyaç oluşturması ise bizleri birtakım kavramlarla tanıştırdı. Bu kavramların en başında web sitesi yer alırken, web sitelerinin çoğalması ve fark yaratmak istemeleri de bizleri seo kavramı ile karşı karşıya getirdi. Oldukça kolay bir kelime gibi gözükse de göründüğü gibi olmadığı aşikardır.

 

SEO NEDİR

O halde seo nedir?

Seo Türkçe bir kelime olmadığı gibi aslında bir kısaltmadan da ibarettir. Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasını oluştururken Türkçe arama motoru optimizasyonu anlamını üstlenmektedir.

Arama motorlarının mükemmel altyapısı, anahtar kelimemizi arattığımızda kendini gösterir. Nasıl mı? Arama motorları aradığınız sonuçları listelerken kendi içerisinde bir dizi matematiksel işlemden geçerler. Bu işlemler ise seo ile yakından ilişkilidir. Yani doğru ve etkin şekilde uygulanan seo sayesinde arama motorlarında ilk sıralarda yer almak kaçınılmaz olur.

Arama motorlarında ilk sıralarda yer almak ise sunulan hizmetin daha çok kişiye ve kullanıcıya ulaşması anlamına gelir. Hizmet pazarına girerken zaten amacımız da daha çok müşteriye ulaşabilmek, hizmetimizden daha çok kişiyi haberdar edebilmek ve telefonlarımızın daha çok çalmasını sağlamak değil midir? İşte tüm bu amaçlara ulaşmanın en kısa yolu internet üzerinden dünyaya hitap edebilmek ve dolayısı ile seo hizmetinin nimetlerinden yararlanmaktan geçmektedir.

Seo nedir sorusunu takiben bugün pek çok kişinin aklına özgün içerik gelmektedir. Yanlış bilinen doğrulardan biri de bu husustur. Özgün içerik tamamen yanlış bir bilgi olmasa da eksik bilgidir. Özgün içerik deyip geçilmiyor elbette. Etiketlemeler, anahtar kelimelerin uygunluğu ve dizilimi, başlıklar hatta ve hatta kelimelerin sayısına kadar ustalıkla ve sabırla ele alınması gereken bir konudur ve profesyonel destek şarttır.

Seo nedir? sorumuz anlam kazandıktan sonra seo nasıl ortaya çıktı?

1991 senesinde ilk web sitesi yayına alındığında dünya henüz seo kavramıyla tanışmamıştı fakat zaman içerisinde web siteleri çoğaldı ve rekabet arttı. E çoğalan web sitelerinin birbirinden ayrışması bir zaruret oluşturdu. Bu zaruretin neticesinde ise bugün bir web sitesinin olmazsa olmazı seo kavramı hayatımızda yer etmeye başladı. Özetle, seo nedir ifadesini anlamlandıracak en güzel kelime grubu kuşkusuz ‘fark yaratmak’ olacaktır. Herkesin Anlayacağı Dilde SEO