SEO

Önce kısaca özetlemek gerekirse "SEO"  (Search Engine Optimization) Kısaltmasıdır . Search Engine Optimization kelimesinin Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu demektir. Evet işte bizleri heycanlandıran bu arama motorları, arama sonuçlarını daha güncel ve doğru sunabilmek açısından değişken bir matematiksel  algoritmalar ile hesaplar yapıp web sitelerimizi değerlendirirler.

SEO İnternetin yaygınlaştığı günümüzde dijital pazarlama gücününde yükselmesi ile birlikte, kaçınılmaz bir konu haline gelmeyi hak etmiştir. SEO’da En önemli olan kalıcılığı yakalamaktır. Kaliteli ve prensipli bir şekilde hazırlanan yapılan SEO çalışması size kalıcılık ve dönüş oranı yüksek olacak en iyi pazarlama araçlarından bir tanesidir. Web site geliştirici uzmanlar SEO hizmeti sırasında site içi SEO ile ve içerik geliştirme yöntemleri ile; Yanı içerik geliştirmeden kastım özgün ürün ve hizmet anlatımları etkili mettag başlıkları ve etkili görsellerle sitenize gelen ziyaretcileri müşteriye dönüştürdüğü gibi sitenizde de zaman geçirmelerini sağlarlar.

 

seo

Site içi SEO tekniklerini şu şekilde açıklamak isterim; Herşeyin başında özgün ve etkili içerik kullanımı şarttır, etkili Meta-tag ların oluşturulması on u takip eder ve sonrasında yazılımsal hatalar taranız, W3C standartlarına uygunluğu kontrol edilir, hizmet veya ürünresim çözünürlüğü ve özgünlüğü sağlanır, resimlerin her birinin alt etiketlerinin girilmesi sağlanarak, SEO hosting kullanılır, ssl şart olmassada kullanılması iyi olacaktır, domain tescil tarihimizi de 5 yıllık olarak uzatma yaptıkmı tamamdır.

Yapılan tüm site için teknikler ve içerik geliştirmelerden sonra yapılacak olan artık rakiplerle rekabet etmektir. Rekabet etmek için günümüz SEO trentleri içinde en önemlisi olan news kayıtlı sitelerden tanıtım yazısı yayınlatarak backlink elde etmektir. Kaliteli haber sitelerinde yayınlatacağınız tanıtım yazılarının içinden sitenize verilen linkler sizi rakiplerinizle rekabet içine sokacaktır. Bir çoğunuz news kayıtlı haber siteleri hakkında bilgi almak isteyeceğinizi düşünerek news kayıtlı haber siteler nedir isimli makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Yanı aslında "SEO" teknikleri genel olarak basit ve çoğu kişi tarafından bilinmektedir, sadece uygulamaya konulmasında bu işi biliyorum diyenlerin %85 bile hata yapmaktadır. SEO basit ve bilinen bir şey olsada uygulaması sabır ve tecrübe istemektedir. Sabırlı olmayıp erken yapılan bir hamle sitenize fayda yerine zarar getirecektir. Bu nedenle rekabet amaçlı backlink ağı oluşturmaya başladığınızda çok dikkatli olmalısınız. Eğer kendiniz bu işlemleri yapıyorsanız sonraki makalalerimde bunlara yer vereceğimi bildirmek isterim.

Profesyonel bir çözüm alıyorsanız çalışacağınız SEO şirketinin profesyonel olduğuna emin olmanız için araştırmalar yapmanızı öneririz. Bu araştırmaların en başında gelen size vereceği referanslardır. Size sundukları referanslardan en az 3 tanesini arayıp konu hakkında bilgi alma ricasında bulunursanız emin olun bu adım sizi doğru yola sokacak bir hamle olacaktır. İkinci önemli konu karşınızda muhakkak bir şirket muhattap arayın bireysel kişilerle SEO çalışması yaparsanız sıkıntı yaşama olanağınız %90 artacaktır. Unutmayın bir SEO sitenize faydalı olacağı gibi yanlış yapılan işlemlerle sitenize zararda verebilir.