Tanıtım Filmi

 

Tanınmak mı yoksa tanıtmak mı? Tanıtım filmi  rejisini bu iki soru tanımının ince çizgisinde ayırt etmek gerekir.  Tanıtım filmi bir çok kuruluş, firma ya da kişi için kendini, ürünlerini, hizmetlerini, yeteneklerini ya da her hangi bir konu hakkında bilgi paylaşımını içerir. İyi bir tanıtım filmi için öncelikli olarak tanınmayı mı yoksa tanıtmayı mı planladığınıza karar vermelisiniz. Sonrasında ise senaryo kapınızı çalar.

 

tanıtım filmi

 

Tanıtım filmi öncesinde neyi anlatmak istediğinizde sonra bu isteğinize göre detaylı bir senaryo hazırlanmalıdır. Fakat tanıtım filmi senaryosu da düşündüğünüz gibi şuradan bir kare çekelim, buradan bir kare çekelim, birleştirip seslendirelim diyecek kadar basit değildir. Aslında bir film yazarsınız. Çünkü karşınızda ki izleyiciye mesajlarınızı iletmek istersiniz. İşte bu yüzden tanıtım filmi senaryosu ilk kararınızdan sonra ki aşamaları kaleme alan yazarınızdır. Sözünüzü de özünüzü de o anlatacaktır. Tabi ki bazı sözlerinizi görsel sunumlar sessiz şekilde ifade edebilir. Fakat görsel sunumlarında senaryosu yazılmalıdır. Yani tanıtım filmi baştan aşağı gerçek bir film çekimi olarak nitelendirilebilinir.  Gelelim oyunculara.

Tanıtım filminde eğer kurumsal bir firma iseniz ve firmanızı tanıtmayı planlıyorsanız, çalışanlarınızın doğal halleri kayda alınacaktır. Yani bir masa başında çalışırken, toplantı esnasında vb. Fakat sizden ricamız lütfen konuşuyormuş gibi, toplantıdaymış gibi suni sahnelere yer vermeyin. Gözlerinizin kameraya baktığını izleyiciler görecektir J   “ En iyi sanatçı sahneye çıktığı zaman rol yapmayandır. “ diye çok güzel bir söz vardır. İşte burada ki durumda tamamen bununla alakalıdır. Eğer sahneye çıktığınızda rol yapmayacaksınız, çekimler nerede ve nasıl olursa olsun verimli geçecektir. Yan göz bakışlarınız ise fark edilmeyecektir. Tanıtım filmi için sahneye çıkıldığında neden rol yapılmaması gerektiğini yeterince vurguladığımızı düşünüyoruz.

Tanıtım filmi maliyetleri nelerdir? Hangi süreçlerde gerçekleşir ve ne zaman hazırlanmış olur. Bunun cevabı oldukça basit. Tanıtım filmi için öncelikli olarak sizleri tanırız. Firmanızı kişisel özelliklerinizi, faaliyet alanlarınızı ya da hizmetlerinizi detaylıca öğreniriz. Akabinde tanıtım filmi için birkaç gün içerisinde bu niteliklere uygun senaryoyu kaleme alırız. Daha sonra ise tanıtım filmi başrol oyuncularınızı belirleriz. Çekimler için özel bir gün ya da birkaç gün belirlenebilir. Bu günler kelimesi sizleri korkutmasın. Anlatacağımız konunun detayları ve sizlerin talepleri bu hususta belirleyici olur. Tanıtım filmi çekimleri yapıldıktan sonra ise montaj süresi başlar ve en kısa sürede montaj tamamlanır. Akabinde ise tanıtım filminiz hazır olur.

Tanıtım filmi maliyetleri ise senaryo ve planlama ile belirlenir. Yani rakamlarda sizleri tanımadan ve ne istediğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan fiyat belirlemek doğru olmayacaktır. Sonuca doğru kalemimizin ucunu yanlamasına uzatırsak, son teknolojik ekipmanların kullanıldığı, senaryosundan yönetmenliğine, oyuncu karakterlerinden  montajına kadar profesyonel bir süreçte oluşturulan tanıtım filminizin yapımı için mutlaka bize danışın.